Video Games Media Awards

فرآیند انتخاب داورهای ویگما و داوری آثار چگونه است؟

دومین دوره جشنواره منتقدان بازی‌های ویدیویی یا ویگما به تازگی کار خود را آغاز کرده و اختتامیه این رویداد در ۱۵ مرداد ماه سال ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد. از آنجایی که فراخوان دریافت آثار مدتی است که منتشر شده، این سوال برای مخاطبان به وجود می‌آید که هیئت داوری ویگما ۲۰۲۱ چگونه انتخاب شده و به صورت کلی، کار داوری آثار فرستاده شده برای جشنواره چگونه انجام می‌گیرد؟

طبق گفته محسن وفانژاد، دبیر بخش داوری رویداد ویگما، تصمیم‌گیری اصلی برای انتخاب داورها به عهده یک شورای هفت نفره است. هر کدام از اعضای این شورا، فهرستی از داوران مد نظر خود را ارائه می‌دهند و پس از تهیه یک فهرست جامع از داوران پشنهاد شده، درباره مثبت بودن یا نبودن حضور هر شخص در پروسه داوری همان دوره از رویداد، بحث و گفت‌وگو شکل می‌گیرد. در نهایت با توجه به آرای به دست آمده، تیم داوری تشکیل می‌شود.

اما داوری بازی‌ها در ویگما ۲۰۲۱ چگونه دنبال خواهد شد؟ وفانژاد در پاسخ به این سوال توضیح می‌دهد که مشابه با اولین دوره ویگما، هر داور می‌تواند تعداد محدودی از بازی‌ها را تجربه کرده و زمان، انرژی و تمرکز خود را روی تمام عناوین حاضر در رویداد صرف نخواهد کرد. طبق توضیحات دبیر بخش داوری، به دلیل تعداد بالای عناوین ارسال شده به جشنواره، طبیعی است که داوران نمی‌توانند تمام آثار را در بازه زمانی یک ماهه تجربه و بررسی کنند.

نکته جالب اینجاست که همپوشانی بررسی یک اثر توسط هیئت داوری، باعث می‌شود تا هر اثر توسط چندین داور مورد ارزیابی قرار بگیرد. به عنوان مثال، اگر ۳۰ داور در تیم داوری حضور داشته باشند، هر بازی ممکن است توسط ۷ الی ۱۰ داور بررسی شود. البته وفانژاد می‌گوید که این اعداد و ارقام لزوماً دقیق نیستند و تنها نحوه داوری بازی‌ها را توصیف می‌کنند. وفانژاد در انتها اطمینان می‌دهد که تصمیم برای تجربه هر بازی توسط هر داور، به میانگین درستی می‌رسد و همچنین بازی‌ها به شکلی تقسیم می‌شوند که داورها نسبت به عناوین زیر دستشان، هیچ موضع خاصی نداشته یا در پروسه ساخت و بازاریابی آن‌ها، هیچ نقشی نداشته باشند.

اگر می‌خواهید با داوران جشنواره ویگما آشنا شوید، می‌توانید به بخش تیم داوری این رویداد مراجعه کنید. تمام داوران ویگما ۲۰۲۱ به مرامنامه تنظیم شده،‌ پایبند هستند و متعهد شده‌اند که تمام بندهای قرار گرفته در مرامنامه را در هر مرحله از داوری و بررسی آثار، رعایت کنند. همچنین فراموش نکنید که تنها تا ۱۵ خرداد ماه برای ارسال آثار به دومین دوره جشنواره ویگما زمان دارید.